Przyczyny i objawy zgagi

Co robić, by skutecznie pozbyć się choroby?

Nieprzyjemne uczucie pieczenia w przełyku przeszkadza w codziennym życiu i normalnym funkcjonowaniu. Zgagę można łagodzić zarówno środkami farmakologicznymi jak i domowymi sposobami. Do najpopularniejszych domowych sposobów profilaktyki zgagi należy: 

  • jedzenie mniejszych, ale za to częstszych posiłków (nawet do 4-5 dziennie) z zastrzeżeniem, że ostatni powinien zostać spożyty 3 godziny przed planowanym snem,
  • półsiedząca pozycja podczas snu, która zagwarantuje zatrzymanie pokarmu w żołądku,
  • ograniczenie alkoholu i palenia papierosów,
  • redukcja masy ciała,

 

W momencie pojawienia się dolegliwości można sięgnąć po znane domowe sposoby - szklanka mleka, garść migdałów czy łyżeczka cynamonu mogą łagodzić objawy (należy pamiętać, że picie mleka choć chwilowo łagodzi ból stymuluje produkcję kwasu solnego w żołądku). Jeżeli chcemy osiągnąć szybki i trwalszy efekt w chwili bólu należy przyjąć zalecone przez lekarza gastroenterologa środki farmakologiczne. Warto być przygotowanym i mieć pod ręką preparat blokujący wydzielanie kwasu solnego. Przykładem takich leków są blokery receptora histaminowego H2. Do substancji z tej grupy należy m.in. ranitydyna, która działa dłużej niż preparaty zobojętniające – aż do 12 godzin.

RANITYDYNA JEST LEKIEM BEZPIECZNYM I WCHODZI W MNIEJSZĄ LICZBĘ INTERAKCJI Z INNYMI LEKAMI NIŻ PREPARATY ZOBOJĘTNIAJĄCE.
Przyczyny zgagiPreparaty zawierające ranitydynę to niewielkie i łatwe do połknięcia tabletki. Przykładem takiego leku jest Ranigast Max, który w aptece dostępny jest bez recepty.

Kiedy nic nie pomaga

Uporczywie powracająca zgaga powinna być dla nas sygnałem, że należy ponownie zasięgnąć porady specjalisty, który skieruje nas na badania endoskopowe w celu dokładnej oceny górnego odcinka przewodu pokarmowego Nie należy bagatelizować dolegliwości ponieważ mogą być one objawem poważnej choroby.