Lecznie farmakologiczne czy domowe sposoby na zgagę

Zgaga to objaw refluksu żołądkowo-przełykowego. Przejawia się piekącym bólem w klatce piersiowej. Pojawia się już nawet kilka minut po zjedzeniu posiłku. Dolegliwościom towarzyszy odbijanie oraz odczuwanie w ustach kwaśno-gorzkiego smaku soku żołądkowego. Dyskomfort w żołądku i przełyku występuje zazwyczaj po przejedzeniu, skonsumowaniu zbyt tłustych, często zbyt ostro przyprawionych potraw lub posiłków nadmiernie bogatych w węglowodany. Po wykluczeniu wszelkich innych przyczyn odczuwanych dolegliwości przez lekarza gastroenterologa należy zdecydować o sposobie ich znoszenia. Zgagę możemy łagodzić stosując domowe metody lub zaufać dostępnym na rynku preparatom blokującym wydzielanie kwasu solnego, które dostępne są bez recepty np. Ranigast Max.


Domowe sposoby leczenia zgagiPomocne w łagodzeniu objawów zgagi okazały się kuracje preparatami ziołowymi zawierającymi substancje, które chronią błonę śluzową żołądka przed działaniem kwasu solnego. Do korzystnie działających ziół zalicza się kwiat lipy, napar z mięty oraz kopru włoskiego. Starym sposobem leczenia dolegliwości żołądkowych jest spożywanie napoju z siemienia lnianego lub szklanki ciepłej wody z dodatkiem jednej łyżeczki miodu i octu jabłkowego. Niektórzy zauważają poprawę pracy żołądka po przeżuciu ziaren jałowca. 


Leczenie farmakologiczne zgagi

Jednym ze sposobów farmakologicznego leczenia zgagi jest podawanie leków, które zobojętniają kwaśną treść żołądkową (fosforan glinu, wodorotlenek aluminium i magnezu). Leki te charakteryzuje szybkie lecz krótkotrwałe działanie (forma tabletek lub zawiesina, którą przyjmuje się kilka razy dziennie np. Rennie, Manti, Gaviscon). O wiele bardziej skuteczne są preparaty z grupy antagonistów receptora histaminowego H2 (ranitydyna), które hamują wydzielanie kwasu solnego nawet do 12 godzin. Ranigast Max jest reprezentantem tej grupy leków. Po przyjęciu pomaga szybko i na długo zapomnieć o dolegliwościach. 

W przypadku, gdy zgaga powraca i pojawia się kilka razy w tygodniu warto sięgnąć już po leki z grupy inhibitorów pompy protonowej dostępne bez recepty ( np. Polprazol Acidcontrol), które oprócz znoszenia bólu dodatkowo umożliwiają regenerację podrażnionej kwasem błony śluzowej przełyku i działa nawet do 24 godzin.


Czy domowe sposoby są skuteczne?Leczenie zgagi domowymi sposobami nie zawsze musi być skuteczne. Parzenie herbat ziołowych, robienie naparów i układanie się  w odpowiedniej pozycji może być uciążliwe, mało skuteczne  i niepraktyczne w codziennym aktywnym życiu. Wiele spośród  osób cierpiących na zgagę uważa, że mleko oraz mięta to naturalne lekarstwa, ponieważ odczuwają chwilową ulgę po ich użyciu. WARTO PAMIĘTAĆ ŻE ZARÓWNO PICIE MLEKA JAK I SPOŻYWANIE MIĘTY W RÓŻNEJ POSTACI W ODLEGŁEJ PERSPEKTYWIE POWODUJE NASILENIE OBJAWÓW. Mleko jedynie chwilowo neutralizuje kwaśne pH panujące w przełyku. Podobne działanie wywiera mięta, która zobojętnia kwas solny, ale jednocześnie zwiększa wydzielanie śliny i osłabia działanie zwieracza przełyku, który stanowi ochronę przed cofaniem się treści pokarmowej. Należy więc ostrożnie podchodzić do domowych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie metod w leczeniu zgagi, ponieważ ich stosowanie może niejednokrotnie jedynie nasilić objawy. W takich momentach warto zaufać sprawdzonym lekom dostępnym bez recepty.